SPO: mediji

SPO 2022


Izšel je Slovenski podjetniški observatorij 2021: Podjetniška demografija in značilnosti startup podjetij: Slovenski podjetniški observatorij 2022

(Maribor, 18. maj 2023) V aktualni raziskavi Slovenski podjetniški observatorij ugotavljamo značilnosti slovenskih startup in scaleup podjetij ter analiziramo demografijo slovenskega gospodarstva. Startup in scaleup podjetja kot najbolj inovativna skupina podjetij v Sloveniji potrebujejo celovito podporo pri svojem razvoju. Kljub temu, da obstajajo nekatere ovire in slabosti, kot so omejen dostop do financiranja, pomanjkanje ustrezne delovne sile in težave pri pridobivanju pravih talentov, se Slovenija odlično uvršča po hitrosti razvoja startup in scaleup podjetij ter kakovosti življenja.

Slovenski podjetniški observatorij 2022 sestavljata dva dela: analiza demografije slovenskih podjetij in raziskava značilnosti in izzivov startup in scaleup podjetij. V prvem delu smo podrobno analizirali gospodarske družbe in samostojne podjetnike v Sloveniji, in sicer za leto 2021 ter primerjali ključne podatke med Slovenijo in EU-27 v dejavnostih industrije, gradbeništva, trgovine in storitev.

Ugotovitve prvega dela raziskave Slovenski podjetniški observatorij o demografskih značilnosti slovenskega gospodarstva opozarjajo na potrebo po spodbujanju in podpiranju razvoja malih in srednje velikih podjetij, ki so pomemben del gospodarstva in ustvarjajo veliko delovnih mest. Potrebno je zagotoviti ustrezne pogoje za rast in razvoj teh podjetij ter spodbujati investicije v inoviranje, nove tehnologije in procese, kar bi lahko izboljšalo njihovo produktivnost in prispevalo k skupni rasti slovenskega gospodarstva. Prav zato smo v drugem delu proučevali značilnosti posebne skupine podjetij – startup in scaleup podjetij, ki so inovativna podjetja, s ciljem rasti in razvoja ter doseganja visokih dobičkov.

Državni sekretar na MGTŠ, Matevž Frangež, ob izidu ugotavlja: “Rezultati GEM in Slovenskega podjetniškega observatorija kažejo na napredovanje slovenskega podjetništva, podjetniške kulture in kakovosti podpornega podjetniškega okolja. To vemo, ker to že 20 let merimo. Hkrati pa rezultati kažejo na primanjkljaje, ki jih imamo v celotnem podjetniškem ekosistemu. Te moramo odpraviti, da v celoti razvijemo slovenski podjetniški potencial. Uspešna energetska, snovna, tehnološka, digitalna in vrednostna transformacija slovenskega gospodarstva lahko uspe le, če na polno aktiviramo podjetnost kot način organiziranega uresničevanja naših globalnih priložnosti.”

 

SPO 2022-Sporočilo za javnost

SPO 2022-monografija

 

 

 

 

SPO 2021


Izšel je Slovenski podjetniški observatorij 2021: Podjetniška demografija in značilnosti digitalizacije malih in srednje velikih podjetij

Izšli so rezultati raziskave Slovenski podjetniški observatorij 2021 v monografiji Podjetniška demografija in značilnosti digitalizacije malih in srednje velikih podjetij, ki jo je pripravil tim na Inštitutu za podjetništvo in management malih podjetij na Ekonomsko-poslovni fakulteti UM.

V aktualni raziskavi Slovenski podjetniški observatorij ugotavljamo značilnosti digitalizacije slovenskih podjetij in analiziramo demografijo slovenskega gospodarstva. Digitalizacija kot eno izmed prioritetnih področij razvoja tako v EU kot v Sloveniji potrebuje celovito podporo pri implementaciji, kar se še posebej nanaša na mala in srednje velika podjetja. Le-ta namreč sama ne morejo preseči deficita resursov, ki se nanašajo predvsem na finančne vire in pomanjkanje zaposlenih z ustreznimi znanji. Podporno okolje za podjetništvo bo tudi v prihodnje imelo ključno vlogo kot pospeševalec in podpornik podjetij pri digitalizaciji.

 

SPO 2021-Sporočilo za javnost

SPO 2021-monografija